Det er et meget stærkt landshold der skal til NM 2022 i Finland

Landsholdet 2022

DM i Herning sluttede flot af med, at afslører det stærke Landshold, som skal repræsentere Danmark ved de Nordiske Mesterskabet i Finland på Åland den 9. – 14. august 2022.

Gæðingakeppni

GDT (teenagerklasse)

Amanda Frandsen og Tinna Frá Litlalandi
Sophia Lassen og Vörður frá Vindási
Sofia Nielsen og Friður frá Hálakoti
Kathrine Eskesen og Fjandi von Heidmoor

GDY (ungrytterklasse)

Askja Isabel Guðmundsdottir og Akkur frá Holtsmúla 1
Ella Gundtoft Damgaard og Cesar frá Húsafelli 2
Catharina Smidth og Poradís frá Steinsholti
Signe Hjort og Ópus fra Alheden

GDB (firgængere)

Sigurður Óli Krístinsson og Freisting frá Háholti
Pernille Lyager Møller og Rokkur frá Ytra-Vallholtí
Dennis Hedebo Johansen og Reynir frá Margrétarhofi
Inge-Petrine Bak og Ljóska frá Borgareyrum

GDA (femgængere)

Sigurður Óli Krístinsson og Laxnes fra Ekru
Siggi Óskarsson og Helgnyr fra Pegasus
Jeanette Holst Gohn og Asi frá Regyrhaga
Cecilie Katrine Salling og Romeo vom Heesberg

SPORT, SENIORER

Anne Frank Andreassen og Vökull frá Leirubakki: F1, PP1, kombi
Jón Stenild og Eilifur fra Teglborg: F1
Christina Johansen og Nóri fra Vivildgård: T2
(Reserve for sig selv på Falinn fra Vivildgård)
Julie Christiansen og Felix frá Blesastöðum 1A: T2, V1, kombi
Dennis Hedebo Johansen og Muni fra Bendstrup: V1, T1, kombi
Frederikke Stougård og Austri frá Úlfsstöðum: T1, V1, kombi
Sys Pilegaard, Abel fra Tyrevoldsdal: T1
Natalie Fischer og Ímnir fra Egeskov: P2, P1
Trine Risvang og Hraunar frá Hrosshaga: T1, V1, kombi
Iben Katrine Andersen og Gideon fra Tømmerby Kær: T1, V1, kombi
Hans Christian Løwe og Eldjárn fra Vivildgård: F1, T2, PP1, kombi
(reserve for sig selv med Skvisa fra Vivildgård)
Susanne Larsen Murphy og Völsungur frá Skeiðvöllum: F1, T1, kombi
Tania Højvang Jensen og Glúmur frá Poroddsstöðum: P2
Henrik Gohn og Rakel fra Skipaskaga: Pas discipliner

Reserve:
Ovalbane: Emil Fredsgaard Obelitz og Vikingur frá Feti

SPORT, UNGRYTTERE

Liv Egerland og Kolfaxi frá Blesastöðum 1A: T1, V1, kombi
Catharina Smidth og Nökkvi fra Ryethøj: T2, V1, kombi
Rosemarie Wodschow og Lettir fra Hellesylt: T2, V1, kombi
Olivia Kasperczyk og Gauti fra Rødstenskær: T1, V1, kombi
Rebecca Hesselbjerg og Tindra fra Kirstineholm: P2, PP1, F1, T1, kombi
Freja Løvgren og Fjölvi fra Hedegaard: PP1, P1, P2
Amalie Reiche og Biskup frá Akurgerði: F1, PP1
Smilla Beyer og Leo fra Nøddegården: F1
Reserve: Amalie Juul og Midas fra Hovensgaard: F1, PP1, kombi & Fjölnir frá Akureyri: T1

SPORT, JUNIORER

Óskar Erik Kristjánsson og Solfaxi frá Sámsstöðum: V1, T2, kombi
(Reserve for sig selv på Katla fra Tindbæk)
Palma Sandlau Jacobsen og Sjóli fra TelandV1, T1, kombi
(Reserve for sig selv på Vákur fra Gultentorp)
Mathilde Hudlebusch: Skutla frá Kvistum: PP1, P1, P2
Reserve: Oluchi Larsen Murphy og Rauðka frá Ketilsstöðum

Læs mere om NM her https://www.ncicelandichorse.com

Kilde: DI https://www.islandshest.dk/staerkt-landshold-til-nm-i-finland-se-ekvipagerne-her/

Fotograf: Ida Marie Jensen

Vil du modtage eMagasinet
Islandsk Hest
direkte i din indbakke til
0 kr?

Ja tak, send magasinet
Book din annonce har
Reklamer for din hingst her
Karlslund

Læs også

Hvis du synes denne artikel var interessant, så kan du måske også lide nedenstående artikler:

Tilbage til artikelarkiv oversigten
Go to Top